Öğrenci Koçluğu

Öğrencide açığa çıkartılması gereken asıl alan içsel motivasyon değerleridir. Öğrenci neyi neden yaptığını o durumun köküne inerek anlar ve kendisine var olan tüm yaşamsal alanlarına şimdi ve gelecekte nasıl fayda sağlayacağını fark etmesi içsel motivasyonu güçlendirir.

Özellikle ülkemizde sürekli değişen bir öğretim sistemi öğrencileri kaygı alanına sürüklemektedir. Yaşamlarındaki tek amacın yüksek not alma ve okul başarısı olması ve yaptıklarında anlam bulamaması öğrenciler de engelleri ve vazgeçişleri doğuruyor.  Tüm bu süreç aslında öğrencilerde yetişme dönmelerinde kendilerini tanıma fırsatını engelliyor ve en güzel zamanları sadece bir maraton haline dönüşüyor. Ve işte tam bu süreçte öğrenci koçluğunun yapılma amacı doğmaya başlıyor.

  • Öğrenci koçu ne yapar?

Kendi içsel motivasyonu oluşmamış öğrenciler, bu maratonda, çoğu zaman kendisinden bile vazgeçerek ailesinin ve çevresinin isteklerine göre bir planlama içerisinde bir hedef belirlemeye çalışırlar. Bu hedefte de anlam bulmaya çalışanlar bulamadıklarında duraklar, vazgeçer. Öğrenci koçu ise bu süreçte öğrencilerde kendilerini bulamalarını ve kendi yolculuklarını kendi oluşturduğu değerleriyle başlatmalarında yol arkadaşı olur.

Çoğu öğrenci koçu talebi genelde bu kısır döngü içine girmişken olur, hâlbuki en başında bu fırsat sunulmuş olursa, kendi değerlerini bilen, kendini tanıyan, kendi güçlü ve zayıf yönlerini keşfeden bir birey olarak gelecek hayata karsı daha güçlü hedefler belirleyebilecek motivasyona sahip olur.

Kendini bilen çocuklar da, daha analitik zeka ile birlikte duygusal zekası da güçlenmiş olduğundan ve sorumluluk içgüdüsü oluştuğundan daha özgüvenli, daha verimli zaman yönetimi, planlama, hedef belirleme, motivasyon sürdürebilirliği oluşmuş olur. Dışarıdan kolay etkilenmeyen ve kendine güçlü sorularla keşfettiği yolculukta belirlediği iş alanları için; ‘’ yıl sonra ne yaparsam mutlu olurum, ne yaparsam daha kazançlı olur, ne yaparsam daha fazla katkım olur?’’ cevapları için daha öngörü sahibi olur. Koçluk burada yukarıda da bahsettiğim gibi aslında, öğrencinin kalbine dokunmak ve ‘’Gerçek sen nasıl bir hayat istiyorsun, bunun için neye ihtiyacın var ve hangi yönlerinle bunu daha kolay elde edebilirsin?’’ Sorularını arama ve cevaplarıyla aksiyon akma sürecidir.

Ne istediğini bilen öğrenciler, hayallerini hedef yaparak hedeflerine daha kolay gerçekleştirebilir,  yolculuğunda eksik yada yanlış yapsa bile, kazandığı farkındalıklarla, güçlü yönleriyle zaten yaptığı yanlışı zaten lehine tek başına çevirme becerisi kazanmış olacaktır.. Hayatında, her zaman kendini güçlü kılan duygu ve düşüncelerle yol alacaktır.

 

  • Öğrenci koçu olarak ben ne yapıyorum?

Bu süreçte daha çok samimi bir ortam ile tüm ev ve aile hayatıyla birlikte daha verimli ve daha başka neler yapabilirim düşüncesi ile çalışır ve tüm aile bireylerini de içine dâhil eder bir bütünlük içerisinde yol almaları için eşlik ederim. Ve öğrencinin en iyisinin hangisi olduğunu ve kendisinde ki en iyileri keşfetmesini birçok güçlü soru ve yöntem ve araçlarla sağlarım. Yanı kendilerindeki ‘’WAOAWW ‘’ sesini duymalarını desteklerim.

Yeteri kadar içsel sebebin var ise her şeyi yapabilirsin.

Burada velilerin ve yönlendiren kişilerin dikkat etmesi gereken önemli nokta,  öğrenci koçun ile çalışırken, koçun yetkilerine, eğitimine, geçerliliğine ve bu alandaki heves ve becerilerine bakılmasıdır. Koç öğrenciyle eğlenceli zaman geçirmek için değil, öğrencinin kendi gerçeğini bulması içindir.