Motivasyon Koçluğu

Yaşamınızda kendinize dönüp baktığınızda bir konuda sıkıştığınızda ya da bir problemi konuşmak istediğinizde genellikle kime başvuruyorsunuz? Yaşamınızda nesnel bakış açılarına güvendiğiniz kimler var? Hayatında hangi alanda uzman olursak olalım, tıkandığımız noktalar da ya da daha iyisini istediğimiz zamanlarda mutlaka birisinin tavsiyesine ihtiyaç duyarız. Aslında bu sadece ihtiyaç değil aynı zamanda da bir gerekliliktir. Motivasyon koçu tam da bu esnada sizin ihtiyacınız olan cevapları kendinizin bulmasını sağlar. Gerekli şartları analiz etmeniz, fayda zarar ilişkisine bakmanız, gerekli stratejileri belirlemeniz için size destek olur.

“Yaratıcılık bir şeye ilgi duymakla başlar. Tıpkı aşık olmak gibi.” Howard Gardner

Motivasyon Koçu Nasıl Çalışır?

Motivasyon koçu diğer koçlukların dışına biraz çıkıldığı bir koçluk türüdür. Koçluk etik kuralları ve çalışma prensibine göre tavsiye kesinlikle yok iken, motivasyon koçluğunda ihtiyaç halinde güçlü algısı ve kullandığı duygusal zeka ile doğru orantılı olarak tavsiye ve yönlendirmelerde bulunabilir.  Tabi bu size bütünüyle elinizdeki çantayı alarak yükünüzü aldığı anlamına gelmez. Çoğu zaman kendinizi zorlamanız için direnç noktalarına çalışır ve şuan olduğunuz nokta ile varmak istediğiniz hedef arasında kendinizi en yüksek motivasyonda hissettiğiniz dengeyi kurmanıza yardımcı olur.

   Alanında uzman kaliteli bir koçun en değerli faydası, sizdeki potansiyeli açığa çıkarmak ve bu farkındalığı sürdürülebilir kılmaktır.

Şuan bulunduğun alanda memnuniyet seviyen nedir ve ne seviyeye çıkarsa kendini harika hissedersin. Kendi durumuma objektif bakmak çoğu zaman bilinçdışı etkiler ve duygular araya girdiği için zorlaşır ve nesnel olmaktan çıkar. Motivasyon koçu mevcut durumunuzu nesnel değerlendirir ve gerçekçi hedefler ve kaynaklarla hedefinize nasıl ulaşabilişinizin üzerinde durur. Bu şekilde daha farklı bakış açıları ile kör noktalarınızı ve gelişimsel alanlarınızı görür ve daha rahat ilerlersiniz.

Net hedefler kişide içsel motivasyonu güçlendirir. Çünkü kişiler koydukları hedefleri yaptığını ve buna ulaştığını görünce beyin otomatik olarak kişiyi cesaretlendirir ve daha rahat bir sonraki adıma geçer. Ama kişiler çoğu zaman yaşamın tüm alanı olmasa da bazı alanlarında net hedefler koyamaz yine burada da birçok etken rol oynar. Ama biz burada kişinin tüm yeterliliklerine bakarak neleri yapabileceğini gün yüzüne çıkartır ve ölçülebilir, gerçek, değerlendirilebilen hedefler belirlemesini sağlarız.

Net hedefler belirlendikten sonraki kısımda ise bu hedefe giden yolda yapabileceğiniz etkin planlar oluşturmaktır. Yapılan bir çalışmada en büyük 20 firma üzerinde; hedef belirleme ve plan yazma oranı şirketlerde özellikle %3 civarında olduğu buna rağmen bunları yazmayan firmalarda % 84 olduğu görülmüş. İlginç veri ise; %3 lük olan kısım diğer %84 lük kısımdan yılda 10 kat daha gelir elde ettiği ve hedeflerine ulaştığı gözlemlenmiş. Bu sebeple bizim için hedef belirleme ve buna yazıya dökülmüş planlar oluşturma çok önemlidir. Kişideki disiplin duygusuyla motivasyonu güçlendirir.

Belirlenen bu süreci takip etmek ve koçinin içsel motivasyonunu yüksek tutmak için süreç takibi ve sonuçların analizi önemlidir. Çoğu zaman yarı yolda işlemediğini fark ettiği eylem planı başa sarılarak farklı yollar denenebilir. Önemli olan burada planların verimliliği ve sizde ki etkisi, istediğiniz hedefe olan katkısı. Bu sebeple koçunuz size bu süreçte tekrar tekrar çalışma ihtiyacı için sizin yanınızda olacaktır.

Dünyanın en başarılı iş adamları, sporcuları ve girişimcilerinin çoğu koçların yardımına güveniyor. İster bir şirketin CEO’su olun, ister aileniz ve arkadaşlarınız için daha iyi bir yaşam isteyin, bir koçla çalıştığınızda, hedeflerinize ulaşmanızda çok ciddi katkı sağladığı artık birçok verilerle açıklanmıştır.