Kariyer Koçluğu

Kişinin kariyerinin neredeyse tüm yaşamı boyunca devam ettiği baz alınır ise, kariyer planlaması kişinin tüm alanlarını yakından etkilediği söylenebilir. Kişinin kendini rahat hissettiğini kendini tam olarak ortaya koyduğu bir işte çalışması sosyal mutluluğunu ve aile yaşamında aslında yakından etkilediği görülmektedir. Henüz bir iş kariyeri olmayan kişiyle, mevcut kariyerinde değişiklik yapmak isteyen, ya da tamamen farklı bir alanda tekrar kariyer inşa etmek isteyen kişiler genellikle farklı bir yaklaşım olan koçluk çalışması alır.

Kariyer koçluğunda koçlar ile müşteriler birebir iş ve kariyer alanlarında çalışırlar. Burada danışanı iyi gözlemlemek, dinlemek, ne istediklerini neyi hayal ettiklerinde mutlu hissettiklerini bakmak gerçekten söylenenin arkasını duymak yani kişinin derinine inmek gerekir. Bir işin tüm hayatını etkileyebilecek bir hedef olduğundan danışanla uyumlanma, kişinin derinliklerinde kalan hayallerini, amaçlarını kimseye söyleyemediklerini rahatça söylemesi için çok önemlidir.

Kariyer koçluğu alan kişiler kendileri için en sağlıklı, neşe getirecek, rahat çalışma ortamı sağlayacak iş kanalları için hedefler belirlenir, kaynaklar araştırılır, tüm yönleri kişinin ortaya konur özellikle değer çalışması ile kişinin önemsediği şeyler ilgili bir plan çıkartılır, daha verimli kararlar alması için kişinin içsel potansiyelinin ortaya çıkması sağlanır. Bu sayede mevcut güçlü yönlerini daha da geliştirerek etkin kullanır.

Bu koçlukta istenilen ana çalışma, şuan ki durum göz önünde bulundurularak, varmak istediği kariyer ile ilgili gerçekçi, somut ve yapılabilir net maçlar ortaya konulmasıdır.

Kariyer koçluğunun bireye faydaları

Kariyer koçluğu özellikle bireylerin gelecek hedefleri üzerine çalışılan bir süreçtir.

  • Danışanın hedeflerini netleştirerek stratejik plan oluşturur.
  • Hedefe göre kaynaklarını oluştururlar.
  • Gelecekle ilgili planlar kişinin enerjisini değiştirdiği için yaşam kalitesi artar.
  • Diğer yaşamsal alanlarını da etkilediği içsel gelişim sağlar.
  • Güçlü yönlerini keşfetmesiyle daha rahat ve mutlu olarak yapabileceği iş imkanlarını fark eder.