İşletme Koçluğu

Kurumlarda yoğun rekabet ortamında özellikle de kriz anlarında ve gelişim süreçlerinde hızlı değişen şartlarda yola çıkarken kurulan hedefler ve hayaller zamanla üstü kapatılır ve koşturmaca da yaşadıkları bazı aksilikler normalleşmeye ve gizli bir virüsün içerde kurum hücrelerine yayılmaya başlamasına neden olabilir. Bu şekilde de verim elde etmeye var olmaya çalışan firmalar aslında kendi içlerinde kocaman görünmeyen bir çukur oluşturmaya başlatabilmektedirler. İşletme koçluğu tüm kuruma baştan sona dışarıdan objektif bir şekilde bakar. Gördüklerini, koçluk becerileriyle söylenmeyenin arkasındaki sorunları fark eder ve tüm şirket çalışanlarına direkt söyleyerek nasıl farklı yollar bulunması, denenmesi ve kişilerin bu süreçte nasıl etkin iletişim, bağlılık ve güven ortamında gelişerek var olması gerektiğini uygulanan birçok araç ve testlerle ortaya çıkmasında fayda sağlar.

   Şirket analizi ile öncelikle şirketin hem görünen fotoğrafını çekiyoruz hem de içinde görünmeyen tüm parçalarıyla nasıl göründüğünün fotoğrafını çekiyoruz.

Belirlenen mevcut duruma göre de şirket stratejik planlar oluşturuyor ve bu planların adım adım  ilerlemesi için tüm kurum parçalarına yönelik aksiyon planları oluşturuyoruz. Bu şekilde geri bildirim ve süreç değerlendirme ile de aksiyon sürecindeki aksilikleri belirleyip, koçluk modeli ve işletme test analizleri yapmaktayız. Bu süreçte neleri farklı yaparak daha verimli hale getirilebiliriz net bir şekilde fark ederek, şirketin kör noktalarının ve güçlü yanlarının belirlenmesi ile daha hızlı, daha emin, net ve karlı bir süreci aktif başlatmış oluyoruz.

    Türk çalışma kültürü ile entegre ettiğimiz işletme koçluğu Amerika’da uygulanmaya başlanan “Know-How”  ile size ve işletmenize yardımcı olmaya gönüllüyüz.

İşletme analizi için başvurduğunuzda, ücretsiz bir kimya seansı kazanmış olacaksınız.

Bu analiz ile ;

  • İşletmede neyin ön plana çıkmasını istiyorsunuz?
  • Karlılığınızın artmasını mı?
  • Hedeflenen istikrarlı ciroya ulaşmak mı?
  • Her türlü krizde fırsatlara yoğunlaşıp karlı çıkmak mı?
  • Daha çok ve sadık müşteri mi?
  • Ekip birliği sağlanmış motivasyonu yüksek, potansiyelini etkin kullanan ekip varlığı mı?
  • Gelişime açık yanların ve kör noktaların belirlenip daha iyi nasıl olabilire bakmak mı?