İlişki Koçluğu

Uluslararası Koç Federasyonu (ICF) onaylı “Leveraging Couples into Sustainable Relations through Relationship Coaching” koçluğu oluşturmuş bu şekilde kişilerin hem kendilerini daha iyi tanımaları hem de birlikte olduğu kişilerle daha sağlıklı ilişkiler kurması amaçlanmıştır.

İnsanlığın en temel ihtiyaçlarından biri ilişkiler olduğu yadsınamaz bir gerçek. ilk doğumla birlikte aile ilişkileri ile başlayan bu süreç sonrası ikili ilişkilerle devam ettiğinden ilişkilerin şekli hayat kalitesini de doğrudan etkilemektedir.

Yaşamın olağan akışında kişilerin kendileriyle ilgili yâ da ilişkileriyle ilgili duygusal yaklaşımdan kaynaklı objektif bakış açısı sağlayamadığı görülmüş,  yakın çevrede daha çok tavsiyeye dayalı bir fikir verme olduğundan kişiler başka arayışlara geçmiştir. Bu ihtiyaçtan kaynaklı da ilişkiler koçluğuna talep artmıştır. Kişiler ilişkiler koçu birçok sebepten kaynaklı görüşme sağlayabilmektedir.

Öncelik ikili ilişkiler olsa da aile ilişkilerinde ki iletişim blokajlarını çözme, kendisiyle ilgili duygu durumlarını dengeleme, iletişim kurmakta zorlandığı alanları fark edip geliştirme isteği olmaktadır.

İlişki koçluğu hassas bir nokta olduğu için gelen kişiler için koçunda öngördüğü şekilde bir hayat tarzına sahip olması istenilebilmektedir. Koçun kendi ikili ilişki düzeyinde de dengeyi kurup bunu hayatında içselleştirebilen biri olması beklenir.

Güvene dayalı kurulan koç-danışan ilişkisinde koçun danışanına etkili sorular sorarak, belki de kimsenin bu zamana kadar dinlemediği içtenlikle dinlemesi, hayal ettiği ilişkiye yönelik mevcut becerilerin neler olduğu ve gelişmesi için gerekli olan özellikle duygusal becerilerinin neler olabileceği üzerine yapılan çalışmalar sonucu bir ilişkide nasıl “biz“ olabileceğini kendisinin fark etmesi sağlanır.

“Sevdiklerinize uçmaları için kanatlar, geri dönebilmeleri için kökler verin. Ve de yanınızda kalmaları için nedenler…” Dalai

Çiftlere ilişki koçluğu

Çiftlere yaptığımız ilişki koçluğu ile önce bireysel alarak aldığımız çiftlerin ilişki dinamiklerine bakılır,  bireysel olarak gördükleri tıkanıklar saptanır, iletişim toksinleri belirlenir. Bu şekilde kişilerin işkillerinde hem kendilerine hem ilişkilerine ayna tutması ve dışardan bir gözle ‘’nasıl olsa daha iyi bir ilişkimiz olurdu?’’ cevabını verebilmesi için çalışılır. Kişiler kendilerine uygulanan araçlarla hem ilişkisindeki kendisini ve nasıl davrandığını görmesi, güçlü ve zayıf yanlarını (swot analizi)  fark etmesi, kendi kör ve farkında olmadığı ( johari penceresi ) yönlerini keşfetmesi, değerlerine bakılarak da ilişki alanlarının ne kadar uyumlu olup olmadığının görülmesi amaçlanır.

Daha sonra çift olarak gelerek birlikte tekrar ilişkileri üzerinden güçlü sorular ve araçlarla öngördükleri tıkanıklar üzerine çalışılır. Bu çalışma da amaç;  mutlaka birleştirmek değil, birlikte ya ayrı hangi hayatlarda daha mutlu olabileceklerinin farkına varmalarıdır.