Expat Koçluğu

Kariyer hedefleri ve sosyal yaşam kişileri farklı şehirlere götürüp orada bambaşka yaşamlar kurmalarına sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda bilmedikleri ülkelerde şehirlerde, adaptasyon süreci yaşarken bazı zorluklar yaşayabilmektedir.

Daha kolay uyum süreci yaşamaları ve bulundukları yerin kültürlerinin tanıtımı, aynı durumda olan sosyal arkadaş çevresi bağlantıları ülkenin fiziksel ve manevi özelliklerin tanımı ve alıştırma sürecini kapsar.

Ülkemizde de birçok kurum, havacılık başta olmak üzere expat (yabancı uyruklu ) çalıştıran firmalar bulunmaktadır. Ve profesyonelliğe çalışan verimine çalışanların bir arada empati duygusuna ve motivasyonuna değer veren örgütler bu çalışanlar için ekstra çalışmalarda bulunarak expat koçluğu almaktadırlar. Bu şekilde kişilerin adaptasyon sürecini hızlandırmış olmakta ve daha baştan güvenirliliği arttırmaktadırlar.

İngilizce olarak verilen bu koçluk genellikle üç bölümden oluşur.

Koçluk sürecinin başlangıcı, kişiyle kimya görüşmesi, kişiye özel planların ve programın hazırlandığı süreç.

  • Görüşmenin orta kısmı, planlanan hedeflere yâ da programa ne kadar uyum sağlayabildiği, mevcut çalışmanın kişinin kendisine ve bulunduğu firmaya faydasının ne kadar olduğu ile ilgili geri bildirimlerin alındığı var ise yeni programların ihtiyaçlar doğrultusunda planlandığı süreçtir.
  • Ve bütün sürecin sonunda o ana kadar yapılan tüm çalışmaların gözden geçirildiği, kişinin bu süreçten ne kadar fayda sağladığı ile ilgili ölçülebilir sonuçların değerlendirildiği zamandır.

Bu görüşmeler genellikle 12 hafta olarak planlanır, yüz yüze ve telefonla da hafta bir olacak şekilde yapılır ve sponsor aracılığı ile yapıldığı ise haftalık sponsora süreçle ilgili raporlama yapılır.

Ülkemizde özelikle havacılık anlamında expat koçluğuna çok önem verilmekte şirket içi uyum ve operasyon verimliliği açısından çok katkı sağladıkları görülmektedir. Ayrıca yabancı bir ülkede kendini yalnız hissetmenin yaratacağı duygusal zorluğun önüne geçilerek bireyde daha fazla rahatlama ve hızlı uyum sağlandığı görülmüştür.